Copyright 2014 - 2019  - SpecLab
biuro@speclab.com.pl
aktualizowano: 07.2019
Jeśli jesteś posiadaczem laptopa - przeczytaj to koniecznie ...
Czy wiesz że…

Co trzeci notebook / laptop ulega awarii w ciągu pierwszych trzech lat jego używania.
Laptopy muszą wytrzymywać znacznie więcej niż komputery stacjonarne, które praktycznie cały czas spędzają w bezpiecznym kącie pod biurkiem lub stołem roboczym. Tymczasem notebooki muszą znosić transport w plecaku lub torbie, często w strugach deszczu, są pozostawiane mroźną zimą i gorącym latem w samochodzie, a niekiedy rzucane niedbale na blat stołu. Większość laptopów znosi do czasu nawet tak surowe traktowanie, ale mimo to nie są one jednak niezniszczalne.
Nowy laptop nie zawsze jest bezproblemowy…
Wróg numer jeden każdego  komputera - temperatura

Przegrzewanie i chłodzenie laptopa - co powinieneś wiedzieć

Wielu ludzi nie docenia bardzo ważnej  kwestii związanej z chłodzeniem notebooka. Mało kto monitoruje temperaturę komputera w czasie pracy, nie wspominając o temperaturze poszczególnych podzespołów. Tymczasem coraz więcej laptopów po prostu przegrzewa się. I nie mówimy tutaj tylko o starych, wiekowych zdezelowanych urządzeniach.
Zbyt gorąco dla naszego sprzętu. Dlaczego?


Najczęstszymi przyczynami przegrzewania się laptopa są:

      -    
zdarza się, że winny jest zbyt mało efektywny konstrukcyjnie układ chłodzenia
      -     zakurzony układ chłodzenia (laptop przepompowuje tysiące litrów powietrza, w zakurzonym często pomieszczeniu);
      -     zużyta z biegiem lat lub słabej jakości pasta termoprzewodząca na procesorze;
      -     zakryte otwory wentylacyjne (np. podczas pracy w łóżku lub z laptopem na kolanach);
      -     słaba lub niewystarczająca wentylacja pomieszczenia w którym przebywamy i wysokie temperatury otoczenia;
      -     praca w pełnym słońcu, często nie zwracamy uwagi na to że promienie słoneczne  padają bezpośrednio na sprzęt

Najczęstsze objawy przegrzewania laptopa

Typowymi symptomami, które mogą sygnalizować problemy z temperaturami są:

      -     wolniejsze działanie notebooka - odczuwalny spadek wydajności ( wydłużenie czasu wykonywania typowych czynności )
      -     zawieszanie się komputera oraz chwilowe “zamrażanie”;
      -     niespodziewane, samoczynne restarty lub wyłączanie się komputera;
      -     pogorszenie kultury pracy - częstsza i bardziej intensywna praca układu chłodzenia;
      -     przekłamania w wyświetlanym obrazie (dodatkowe efekty na ekranie),
      -     nadmierne nagrzewanie się obudowy.

Oczywiście występowanie wymienionych czynników wcale nie musi być spowodowane zbyt wysokimi temperaturami podzespołów. Winnymi tego mogą być np. system operacyjny, program działający w tle (najczęściej złośliwe / szkodliwe oprogramowanie), a także wadliwe lub niskiej jakości komponenty komputera.
Co w naszym sprzęcie wytwarza ciepło??

Procesor
Podczas spoczynku lub niezbyt intensywnego użycia temperatura jednostki centralnej nie powinna przekraczać 60 stopni Celsjusza, a podczas maksymalnego obciążenia 90. Niektóre mobilne procesory są w stanie pracować stabilnie nawet z temperaturami dochodzącymi do 100-105 stopni Celsjusza.
Jednak nadmierna ciepłota wpływa negatywnie zarówno na żywotność procesora (w dłuższej perspektywie czasu), jak również na pracę laptopa, ciepłotę jego obudowy i zużycie energii, co przekłada się na czas pracy komputera na baterii.

Karta graficzna
O ile w przypadku zintegrowanych kart graficznych raczej zjawisko przegrzewania układu nam nie grozi, o tyle dedykowane karty potrafią solidnie się nagrzać. Choć trudno dotrzeć do jakichkolwiek źródeł jasno określających jakie temperatury dla danego mobilnego chipu są bezpieczne, alarmująca dla nas powinna być ciepłota przekraczająca 90 stopni Celsjusza.

Dysk twardy
Tutaj wiele zależy od konkretnego modelu laptopa i dysku. W jednym notebooku dysk będzie miał 40 stopni, w innym nawet 60. Tak duże dysproporcje są często powodowane przez słaby obieg powietrza w obudowie i umieszczenie pamięci masowej w sąsiedztwie mocno nagrzewających się podzespołów.
To, czego najbardziej nie lubimy - usterki sprzętu
Najczęściej występujące usterki w notebookach / laptopach.

Brak obrazu występujący nagle, dziwne efekty na ekranie, problemy z uruchomieniem komputera, samoczynne restarty lub wyłączanie się w trakcie pracy oraz uszkodzenia mechaniczne to najczęściej pojawiające się problemy  z notebookami. W przypadku uszkodzeń mechanicznych najczęściej  zdarzają się pęknięte matryce lub ich zawiasy. Z kolei awarie podzespołów dotyczą przede wszystkim płyt głównych oraz dysków twardych.

Skąd się biorą te usterki?


Przegrzewanie się sprzętu
i w konsekwencji samoczynne wyłączenie komputera to skutek zanieczyszczenia układu chłodzenia. Najczęściej jest on wynikiem zaniedbań samego użytkownika komputera. Kto z nas pamięta, aby regularnie czyścić otwory wentylacyjne, albo czyścić biurko, na którym stoi laptop? Położenie komputera na zanieczyszczonej powierzchni może sprawić, że w krótką chwilę owe zanieczyszczenia znajdą się we wnętrzu komputera.

Usterki typu nagły brak obrazu, artefakty (paski, krzaczki, przebarwienia, które uporczywie widnieją na matrycy) wynikają często z uszkodzeń grafiki, które to mogą powstać w następstwie przegrzania sprzętu. Nie należy także zbyt mocno obciążać grafik komputera przenośnego, mimo że w obecnych laptopach są one dosyć wydajne, to jednak ich żywotność jest niższa niż w przypadku układów desktopowych. Po raz kolejny widać, że dbałość o czystość naszego komputera po prostu się nam opłaci.
Czyszczenie laptopa - konieczność czy ekstrawagancja ???
Na samym początku wyjaśnienie  - opisane tu czyszczenie laptopa dotyczy jego wnętrza a nie obudowy. Co prawda czysta obudowa notebooka nierzadko sprawia, że praca na nim jest przyjemniejsza, jednakże nie ma ona większego wpływu na jego działanie. Za to zanieczyszczenia wewnątrz komputera często powodują kłopoty w jego pracy. Najczęstszym niepożądanym gościem w komputerze jest kurz. Nie jest to dziwne, ponieważ kurz znajduje się praktycznie wszędzie tam gdzie ludzie - może go być tylko więcej lub mniej. Laptop podczas pracy zasysa powietrze potrzebne do chłodzenia nagrzewających się elementów: procesora, chipsetów, pamięci. Wraz z powietrzem do wnętrza laptopa dostaje się kurz. Część wylatuje, natomiast część osadza się na wewnętrznych podzespołach. Po pewnym czasie kurzu jest tak dużo, że utrudnia przepływ powietrza i przez to chłodzenie komputera.
Pamiętajmy, iż czyszczenie komputera powinno się przeprowadzać okresowo, tak jak wymianę oleju i filtrów w silniku samochodu.


Problemy z uruchomieniem notebooków
mogą być z kolei spowodowane uszkodzeniem układów zasilających. Uszkodzenia takie zdarzają się np. w wyniku zastosowania zasilacza zamiennego słabej jakości. Źle dobrany zasilacz, który nie jest w stanie dostarczyć napięcia o ściśle określonych parametrach może spowodować rozległe uszkodzenia naszego laptopa. Pamiętajmy zatem, aby dobierając zasilacz do naszego komputera spełniał on dokładnie te same parametry techniczne, co zasilacz oryginalny. Unikajmy też najtańszego sprzętu, pochodzącego z nieznanych źródeł.
Wnętrze laptopa - "zimne luty"
Niestety, najczęstszą przyczyną awarii notebooków są usterki związane bezpośrednio z niedoskonałością technologiczną montażu układów zamkniętych w obudowach BGA. Są to najczęściej mikropęknięcia pomiędzy płytą a komponentami jak i mikropęknięcia powstające pod rdzeniem komponentów. Stanowią one aż 40 proc. wszystkich usterek, na które niestety nie mamy zbyt dużego wpływu. Problem dotyczy wytrzymałości połączeń lutowanych, a awarie tego typu, odkąd wprowadzono metody bezołowiowe, są wręcz plagą, która dotyka większości sprzętów elektronicznych, na których znajdują się układy BGA.
Uszkodzenia które często powstają po prostu z winy użytkownikaUszkodzenia powstałe na skutek zalania
Ile razy słyszeliście o tym, żeby nie jeść czy pić nad komputerem? Pewnie mnóstwo, zwłaszcza w szkolnej pracowni komputerowej. Oczywiście okruszki nie zniszczą naszego sprzętu, ale prawdziwym zabójcą są płyny. Uszkodzenia powstałe na skutek zalania kawą, herbatą, sokiem, winem, piwem czy colą  są częstą przyczyną innych usterek sprzętu, mogą doprowadzić do naprawdę poważnych uszkodzeń komputera.
Uszkodzenia mechaniczne gniazd zasilania, portów USB oraz wyjść słuchawkowych stanowią około 15 proc. wszystkich usterek. Do komputera  często podpinamy różnego rodzaju kable i urządzenia. Nieostrożne obchodzenie się z komputerem, np. poprzez przypadkowe szarpnięcie kablem, może doprowadzić do uszkodzenia gniazd.
Mechaniczne uszkodzenia łączy
Uszkodzenia mechaniczne matryc / ekranów komputera
Ekrany to kolejny słaby punkt laptopów. Uszkodzenia mechaniczne matryc, spowodowane upadkiem, zgnieceniem, uderzeniem lub zamknięciem matrycy z pozostawionym przedmiotem na klawiaturze, np. długopisem, stanowią około 5 proc. wszystkich usterek. Kolejne 3 proc. przypisuje się samoistnym uszkodzeniom matryc. Kto nie lubi jeździć paluchem po ekranie?
Uszkodzenia spowodowane przepięciami
Dotknięcie sprzętu ciałem naelektryzowanym może mieć naprawdę opłakane skutki dla urządzenia. Uszkodzenia spowodowane przepięciami powstającymi na skutek ładunków elektrostatycznych stanowią około 5 proc.. wszystkich usterek.
Uszkodzenia dysków zdarzają się zazwyczaj przypadkowo. Ich przyczyną jest najczęściej niewielki wstrząs, upadek, który nie spowoduje uszkodzenia mechanicznego jednak może doprowadzić do sytuacji, kiedy odczytanie danych z dysku będzie niemożliwe. Należy pamiętać, że twarde dyski komputerów są na takie sytuacje bardzo wrażliwe. Zamiast rzucić laptopa na łóżko - połóżmy go. Zamiast przenosić go luzem w plecaku, użyjmy odpowiedniego pokrowca, czy etui. Pamiętajmy także, że twarde dyski podczas pracy obracają się z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę. Dla zachowania bezpieczeństwa własnych danych i uniknięcia uszkodzenia twardego dysku starają się włączony komputer przenosić delikatnie i ostrożnie. 
Jeśli notebook jest wyposażony w klasyczny dysk twardy i nie ma wbudowanego skutecznego systemu przeciwwstrząsowego, dobrze jest wprowadzić komputer w stan uśpienia lub hibernacji i wznowić pracę po położeniu go w miejscu docelowym.
Czasami nawet najlepsze zabezpieczenie przeciwwstrząsowe nie zdąży zaparkować głowic dysku na czas, dlatego przenoszenie laptopa z klasycznym dyskiem twardym zawsze wiąże się z ryzykiem jego uszkodzenia i utraty danych. Jeśli laptop przechodzi w stan uśpienia po zamknięciu pokrywy pamiętajmy, że uśpienie wymaga czasu (zwykle kilku sekund) i nie należy od razu podnosić laptopa. Warto odczekać aż zgasną wszystkie lampki i wyłączy się wentylator
A co z baterią?
Wiemy, że bateria, tak jak każdy inny podzespół laptopa ulega zużyciu. Jeśli nowa bateria zapewniała nam pracę przez kilka godzin, to po roku, czy dwóch będziemy mogli jedynie miło wspominać tamte chwile. Spadek jej wydajności nie jest usterką, czy awarią komputera.
Pamiętajmy, iż nie ma zalecenia, aby wyciągać baterię z notebooka podczas długiej pracy na zasilaniu zewnętrznym, wręcz przeciwnie, sprawna bateria powinna być zamontowana w notebooku - zaawansowane kontrolery ładowania/zasilania monitorują jej pracę, ładują i konserwują, nawet jak z niej nie korzystamy i pracujemy na zasilaniu zewnętrznym. Niezależnie, czy bateria jest zamontowana w notebooku czy na zewnątrz, ma ona określoną ilość cykli pełnego rozładowania i naładowania.
Pozostałe awarie notebooków / laptopów

Pozostałe rodzaje awarii to:

- uszkodzenia gniazd procesora oraz złącz banków pamięci.
- uszkodzenia układów zasilania, PFC, ładowania, sterowania, kontroli temperatury.
- uszkodzenia wszelkiego rodzaju zasilaczy oraz przetwornic.
- uszkodzenia akumulatorów
- uszkodzenia zintegrowanych kart graficznych, dźwiękowych, sieciowych.
- uszkodzenia kontrolerów klawiatury, firewire.
- uszkodzenia dysków HDD i SSD.
- uszkodzenia procesorów, przetworników analogowo-cyfrowych oraz wszelkiego rodzaju układów scalonych.
- uszkodzenia świetlówek CCFL i diod LED w matrycach oraz elektroniki matryc..
- uszkodzenia napędów optycznych CD, DVD, Blu-ray.
- uszkodzenia klawiatur.
- uszkodzenia wszelkiego rodzaju taśm oraz przewodów sygnałowych.
- uszkodzenia inverterów.
Druga strona medalu - Awarie związane z oprogramowaniem komputerów

Można odnieść wrażenie, że notebook nie jest urządzeniem wymagającym specjalnej troski i wystarczy po prostu nim nie rzucać nim, nie zalewać kawą czy nie wkładać do kuchenki mikrofalowej aby działał bezawaryjnie. Niestety - prawda jest inna, a dane z firm zajmujących się naprawą sprzętu komputerowego to potwierdzają. Jak dbać o niego, aby dobrze służył jak najdłużej? Jakie problemy sprzętowe najczęściej zgłaszają Polacy?

Jak się okazało, słowa "komputer jest zepsuty" mogą dotyczyć bardzo różnych sytuacji.

Odrębną  kategorię awarii stanowią problemy z oprogramowaniem
. Ponieważ producenci sprzętu mają zazwyczaj podpisane umowy z twórcami aplikacji, do fabrycznie nowych komputerów dorzucają tony crapware'u - niepotrzebnych programów, które obciążają system, a na dodatek są często zupełnie bezużyteczne - istnieją ich lepsze, darmowe odpowiedniki.

Crapware w połączeniu z masowo instalowanymi w systemie najnowszymi hitami sieci Torrent i innych usług wymiany plików daje gwarancję, że nawet całkiem wydajny komputer zacznie z czasem popadać w filozoficzną zadumę. Beztroska użytkowników zapominających o takim detalu jak usuwanie z systemu zbędnych aplikacji skutkuje telefonem do serwisu i fachowym przedstawieniem problemu: komputer działa za wolno (24 proc. zgłoszeń dotyczących software'u). Na drugim miejscu z wynikiem 17 proc. znajdują się wirusy.
Objawy nieprawidłowego działania systemu Windows, to: komunikaty o różnego rodzaju błędach lub niebieski ekran pojawiający się podczas normalnego korzystania z komputera i powodujący najczęściej restart komputera. Jednak najbardziej poważną postacią awarii systemu Windows jest brak uruchomienia systemu po uruchomieniu komputera.  W grupie przyczyn softwarowych za najczęstsze uważa się: zawirusowanie systemu, uszkodzenie struktury logicznej dysku twardego / partycji (system nie ładuje się), przeładowanie systemu różnym oprogramowaniem ładowanym podczas startu, duży stopień fragmentacji dysku twardego (nie dotyczy to dysków SSD). Problemy software'owe są z reguły przyczyną ogólnego spowolnienia systemu, dziwnego zachowywania (np. samoczynne uruchamianie nieznanych programów, zmiany stron startowych przeglądarek, brak dostępu do Internetu itp.). 
Oto przykładowe skutki braku bieżącej konserwacji komputera (te problemy możesz ominąć) :

Brak możliwości uruchomienia komputera, samoczynne restarty uniemożliwiające pracę na komputerze, wyłączanie się laptopa
Zawieszanie się komputera w czasie pracy, brak możliwości dostępu do programów / plików, uszkodzenie programów
Utrata danych a w szczególności plików, dokumentów, zdjęć, muzyki, ważnych danych, uszkodzenie danych powodujące brak odzysku
Brak połączenia z Internetem lub  zrywanie połączenia, brak dostępu do usług bankowości i zakupów, sieci społecznościowych, poczty
Końcowy wynik problemów systemu to uszkodzenie fizyczne podzespołów laptopa / komputera (często duży  koszt napraw)
Jeśli Twój komputer nie był przez długi czas czyszczony to jego chłodzenie zapewne wygląda tak :
Naprawa
  Doradztwo
  Opieka
  Komputery
  Laptopy
Tablety
Smartfony
Komputery, laptopy - fakty, które mówią same za siebie ...
Aktualności na Facebooku - sposób na to, aby być na bieżąco
Interesujesz się branżą nowych technologii ???
Szukasz nowych informacji ze świata komputerów ???
Chcesz być na bieżąco z informacjami i zmianami ???

Masz pytanie ? Zależy Ci na czasie ? Szukasz odpowiedzi ?

Odwiedź naszą stronę firmową na Facebooku !!!
Copyright 2014 - 2019  - SpecLab
biuro@speclab.com.pl
aktualizowano: 06.2019
Kliknij w ikonę
Promocja dla osób, które polubią nas na Facebooku
                szczegóły na naszej stronie na Facebooku
Serwis inny niż wszystkie ...
  Serwis
BLOG SpecLab - sposób na informacje i porady komputerowe
Postanowiliśmy uruchomić blog o nowych technologiach. Powstaje pytanie po co? i dlaczego?

Komputery i branża nowych technologii to nasz obszar działania, coś czym żyjemy na co dzień. Życie codzienne pokazuje nam jak dużą rolę odgrywa informacja i dostęp do informacji. Mamy tego wiele przykładów na codzień w firmie i w życiu prywatnym, wiele wydarzeń opartych na przypadkach i przygodach naszych klientów. A doświadczenia te gromadzimy już ponad 12 lat.

Panuje powszechny stereotyp, że serwis komputerowy to zakład naprawczy, który odwiedzamy  dopiero, gdy nasz sprzęt ulegnie awarii. To absolutnie błędne rozumowanie. Chcemy to zmienić.

Chcemy, aby nastąpiła zmiana takiego postrzegania serwisu komputerowego i nastawienia użytkowników,  co do sposobu korzystania ze sprzętu i technologii komputerowych. Chcemy, aby zmienił się panujący stereotyp roli serwisu komputerowego w tym zakresie.

Dlatego też powstał pomysł uruchomienia bloga o nowych technologiach i komputerach.
BLOG Speclab - zajrzyj na nasz Blog
Na blogu chcemy dzielić się informacją i naszymi doświadczeniami. Będziemy opisywać przypadki z życia wzięte,   podawać przykłady zdarzeń, a wszystko po to, aby uchronić jak największą liczbę ludzi przed awarią, problemami i kosztami.

Do zobaczenia na naszym blogu
Kliknij w ikonę
Kliknij w ikonę